is media

Poslouchej rádio Menu

Ozvučení restaurace Ozvučení prodejny Ozvučení supermarketu

Jak ozvučit restauraci, pizzerii, bar či kavárnu?

Dexon restaurace

Tím nejklasičtějším, potažmo nejzastaralejším ozvučením v restauracích jen dnes kombinace Hifi receiveru a dvou napojených „bedýnek“. To že příjemná hudební kulisa k jídlu a pití prospívá, je jasné, a proto nastává čas na kvalitnější ozvučení.

Nezřídka se v těchto prostorech používají i další zdroje hudebního signálu, např. výstup ze satelitního přijímače (pro sportovní přenosy), výstup z počítače (Mp3 a internetová rádia), ale také i signál z mikrofonu (např. v kasinech). Ať tak či onak, signály musíme smíchat. Chtěli jsme-li ušetřit a stále používáme HiFi receiver jako hlavní zesilující prvek, ke smíchání použijeme použijete mixážní pult DMC 2220. Chceme-li zesílení i směšování „v jedné krabici,“ použijeme rozhlasovou ústřednu.

Jako základní modely (lišící se výkonem) Dexon nabízí řadu JPA 1182, 1302, 1652. Tyto umí směšovat a umí budit 3 zóny (např. restauraci, zahrádku, zázemí) tímž signálem. Sofistikovanějším řešením je použít tzv. maticovou rozhlasovou ústřednu JPA 1600. Ta směšuje, zesiluje a umí budit až 6 zón, ale navíc v každé zóně může hrát jiná hudba. Takže např. pohoda v restauraci a něco živějšího na zahrádce.

Vývoj v rozhlasových ústřednách jde ale stále kupředu. Tím nejmodernějším řešením ozvučení, je ozvučení digitální po počítačové síti. Proto výše uvedené ústředny můžete pořídit ve verzi IP a pak je snadno ovládat přes počítač, přehrávat internetová rádia, volat do nich, plánovat znělky a spuštění, mít spoustu aplikací a mnoho dalšího.

Nyní k samotným reproduktorům. Jako reproduktory volíme oblíbené SP 412, SP 512 až největší SP 812 (konzola je součástí). Ty se hodí jak do interiéru, tak i na venkovní, částečně zastřešené, prostory. Pro luxusnější interiéry musíme zmínit řadu SD 402. Výborně vypadají, mají klavírní lesklý lak a překvapí vás i zvukem, stejně jako bezdrátovým provedením. Má-li být ozvučení malé a nenápadné a taktéž ozvučované prostory jsou malé, pak vřele doporučujeme mini satelitní reprosoustavy SP 212.

Pro ty prostory, jež mají podhledový strop, navrhujeme instalovat kvalitní podhledové reproduktory RP 124, RP 122, RP 81×111 nebo RP 91 s výborným zvukem. Mohou hrát slabě i hlasitě a hlavně stále kvalitně.

Pokud je buzení ve 100V vysokoimpedančním režimu (což není nic špatného a naopak jej z praktického hlediska doporučujeme), vybíráme reproduktory z řady RPT. Mezi sebou se liší opět velikostí a zvukem. Výhodu mají v jednoduchém paralelním zapojení a tudíž v levnější potřebné kabeláží.

Posledním typem ozvučovaných prostor jsou prostory „malé“. Jedná se obvykle o zázemí, chodby, kuchyni a WC. Nejenže zde není nutné instalovat příliš kvalitní reproduktory, ale není k dispozici ani tolik místa. Proto ze sortimentu vybíráme menší reproduktory z řady RPT anebo vlhkuodolné typy z řady RP.

Níže uvedené výkresy ukazují, jak se podhledové reproduktory v restauraci, baru nebo kavárně obvykle rozmísťuji.

Často se vyskytne potřeba, aby zvuk byl opravdu hlasitý a takříkajíc „ohromující“. Opakovaně se s tím setkáváme u ozvučení sportovních přenosů. Zvuk doprovázející video projekci musí „překřičet“ diváky. S tímto požadavkem je záhodno počítat již při návrhu ozvučení. Položte si otázku: „Je má restaurace / bar / kavárna spíše pohodová, klidná, nebo chci šrumec, hodně návštěvníků, tedy jít cestou pivnice?“ Srozumitelněji řečeno, jsou-li naše prostory spíše na pohodu, instalujeme menší ozvučení, naopak, jsou-li naše prostory pro masu lidí, ozvučení bude potřeba silnější.

Silnější ozvučení potřebuje basy. K tomu se nabízí tzv. subwoofery, což jsou reprosoustavy hrající basy. Mohou již mít vestavěný zesilovač. Mohou vypadat domácky jako dřevěné, nebo jako profesionální robustní. Umísťujeme je do skrytého místa, nejlépe do rohu místnosti.